Son Yazılar
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız(Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Hangi damacana su sağlıklı hangisi sağlıksız

Hangi Damacana Su,Sağlık Bakanlığı,sağlıksız damacana su firmaları nelerdir.Son günlerde patlak veren damacana su krizi Sağlık Bakanlığının teftişleri sonucunda ifşa edilen 5 firma ve damacana su ile ilgili detaylı bilgiler  yazımızda belirtilmiştir.

Sağlıksız Damacana Su Satan Markalar Kamuoyuna AÇIKLANDI !

Aldığımız Damacana sularından bazı markaların sağlıksız olduğu içinde hayvan dışkısı kimyasal atıklar bulundugu önceki günlerde medyada duyurulmuştu, işte Sağlık Bakanlığı bugün sağlıksız su markalarından 5 tanesini açıkladı.hangi damacana su sağlıksız hangisi saglıklı

Damacana suları ‘mikroplu’ çıktı 

Sağlık Bakanlığı, İstanbul genelinde faaliyette olan ve uygunsuzluğu tespit edilen damacana suyu markalarını açıkladı.Bakanlık 5 markayı uygunsuz buldu.

Sağlık Bakanlığı’ndan beklenen açıklama geldi. İlk açıklama İstanbul için yapıldı. İşte denetimden geçer not alamayan markalar: ‘Buzada’, ‘Erpınar’, ‘Alps’, ‘Kervansaray’, ‘Yalısu.’ Bakanlıktan yapılan yazılı açıklama şöyle;

İçme kullanma sularının takibini düzenleyen mevzuatımız Avrupa Birliği standartlarında usul ve esaslar içermektedir. Ambalajlı içme suları da bu çerçevede, Halk Sağlığı Müdürlüklerimizce ve Bakanlığımız merkez teşkilatınca mevzuata uygun olarak denetlenmektedir. Bu denetimler esnasında su dolum tesislerinden ve piyasadan numuneler alınmakta ve analizleri yaptırılmaktadır.

Bakanlığımızca yapılan takiplerde gerek şebeke suları, gerekse ambalajlı sularda uygunsuzluk tespit edilmesi halinde, halkımızın sağlığını korumak ana hedefi doğrultusunda gerekli adımlar bilim insanları ile yakın temas içinde kararlılıkla atılmaktadır.  Halkımızın sağlığını tehdit eden bir olumsuzluk oldugunda halkın bilgilendirilmesi için gerekli açıklamalar yapılmaktadır. Bakanlığımızın halkın güvenli suya ulaşmasına yönelik bu kararlılığı neticesinde son 10 yılda içme suyu kalitesiyle ilgili çok önemli ilerlemeler ortaya koymuştur.

81 İLDEN NUMUNELER İNCELENDİ

İçinde bulunduğumuz yaz mevsiminde sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ile birlikte içme suyu kullanımında artış gözlenmiştir. Bu durumun içme suyu ile ilgili kaliteyi olumsuz etkileme riski bilinmektedir ve kalitesizlik artmaktadırda. Bu sebeple Temmuz ayında 81 ilde rutin denetimlere ilave denetimler gerçekleştirilmiştir.

Bu çerçevede;1) Temmuz ayında yapılan denetimler esnasında ruhsatlı kaynaklar dışında izinsiz kaynakkullanımına ilişkin herhangi bir bulguya rastlanmamıştır.
2) Denetimlerde, mevzuat hükümlerine uygun şartlarda numuneleri alınan ve tekraren yapılan analiz sonuçlarına göre İstanbul genelinde faaliyette olan 61 dolum tesisinden uygunsuzluğu tespit edilen damacana suyu markaları şunlardır:“Buzada”, “Erpınar”, “Alps”, “Kervansaray”,”Yalısu”.3) Piyasaya arz edilmiş sularda (piyasadaki satış şartları sebebiyle oluştuğu düşünülen) olumsuzlukların görüldüğü satış noktaları ise www.thsk.gov.tr internet adresinde duyurulacaktır.1) Temmuz ayında yapılan denetimler esnasında ruhsatlı kaynaklar dışında izinsiz kaynakkullanımına ilişkin herhangi bir bulguya rastlanmamıştır.

Sağlık Bakanlığı kesintisiz denetimleri sırasında halk sağlığına zararlı olabilecek tespitleri halkımızla paylaşmaya devam edecektir.

BAKANLIK UYARDI: DAMACANA ALIRKEN BUNLARA DİKKAT EDİN

Halkımızın damacana suyu alırken dikkat etmesi gereken başlıca hususlar aşağıda sıralanmıştır:
Damacanalar;

1) Yetkili bayi ve satıcıdan satın alınmalıdır.
2) Çizik, kirli ve suyun tabii rengini göstermeyecek matlıkta olmamalıdır.
3) Güneşte, yüksek veya çok düşük ısıda, tozlu ortamlarda bulundurulmamalıdır.
4) Tüp gaz ile aynı ortamda taşınmamalı ve depolanmamalıdır.
5) Kapak, emniyet bandı, etiket ve gövdesinde bulunması gereken marka isimleri aynı olmalıdır.
6) Üretim ve son kullanım tarihlerine dikkat edilmelidir.

Bu konuda duyarlılık gösteren başta medyamız olmak üzere herkese teşekkür ediyoruz. Halkımızın sağlığına zarar verebilecek içme suyu ürünlerine asla müsamaha etmeyeceğimizi bütün ilgililere bir kez daha hatırlatıyoruz.

Bir önceki yazımız olan 2012 ramazan bayramı tatili hangi günler başlıklı makalemizde 2012, 2012 ramazan bayramı tarihleri ve bayram hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
2012 ramazan bayramı tatili hangi günler
2012 ramazan bayramı tatili hangi günler

Ramazan Bayramı Tatili Kaç Gün,Ramazan Bayramı 2012 Ne Zaman,ramazan bayramı tatili hafta sonunamı denk geliyor,2012 ramazan bayramı tarihleri hakkında detaylı...

e-devlet şifresini unuttum bilgi-dunyasi.com
E-devlet şifresini Hatırlamıyorum ,kaybettim, unuttum veya unutmadıgıma eminin ama şifreyi kabul etmiyor diyorsanız çözüm burda

Öncelikli olarak şunu belirtmemiz gerekiyor. E Devlet Giriş Şifresinin bulunduğu zarfları, Postane Merkezlerinde(dikkat edin her postane vermiyor sadece merkez postane

Kapat